Plamy opadowe
Sekcję zwłok ofiar przeprowadził Borys Aleksiejewicz Wozrożdziennyj, urodzony w 1922 roku, absolwent Państwowego Instytutu Medycznego w Swierdłowsku oraz dodatkowej specjalizacji, zdobytej na Wydziale Medycyny Sądowej. W zawodzie pracował od 1954 roku[1].
Fot. 1 Borys Wozrożdziennyj. Fotografia z akt osobowych archiwum uczelni. (Свердловский государственный медицинский институт).
Zapomnij proszę Czytelniku treść wszystkich cytatów, jakie autorzy innych publikacji o tragedii na Przełęczy wkładają w usta Borysa Wozrożdziennego. Nie są prawdziwe. Wozrożdziennyj nigdy nie twierdził, iż obrażenia Diatłowców nie mogły zostać zadane przez człowieka, nie sugerował czynników magicznych itp. Urazy Ludmily, Nikołaja i Siemiona uznał za podobne do tych, jakie powstają przy „powietrznej fali detonacyjnej[2].”
Fot. 2 Kopia dyplomu numer 789704, potwierdzająca ukończenie studiów medycznych przez Borysa Wozrożdziennego. W dalszej części dokumentacji znajduje się potwierdzenie odbycia specjalizacji na Wydziale Medycyny Sądowej.
W czasie przeprowadzania każdej z sekcji zwłok w prosektorium był obecny prokurator oraz inni śledczy. Wynikało to z obowiązujących przepisów prawnych oraz charakteru dochodzenia prowadzonego przez prokuraturę. Sekcje miały charakter sądowo – lekarski, typowy dla dochodzenia kryminalnego, w którym obecność prokuratora stanowi jeden z kluczowych wymogów proceduralnych. Szczegóły urazów ofiar zostaną omówione w kolejnych odcinkach. Dziś skoncentrujemy się jedynie na plamach opadowych.
Czym są plamy opadowe?
Zabarwieniem skóry, tworzącym się po śmierci z powodu zatrzymania krążenia i odpływu krwi do najniżej położonych partii ciała. Specjalistom z zakresu medycyny sądowej pozwalają wnioskować o czasie zgonu oraz pozycji, w której przebywała ofiara.
Przykład: u osoby zmarłej w pozycji leżącej na lewym boku plamy opadowe wykształcają się na lewej stronie tułowia i kończyn. Od powyższej zasady nie ma wyjątków, gdyż lokalizacja plam wynika z zasad grawitacji.
Kiedy powstają plamy opadowe i czy mogą ulec przemieszczeniu?
Plamy opadowe powstają na skutek zatrzymania krążenia. Zaczynają tworzyć się około 20 minut od śmierci (choć nie ma jednoznacznej reguły w tym zakresie). Szacuje się, że około 4 godziny od chwili zgonu są już w pełni wykształcone (w niektórych przypadkach może to mieć miejsce szybciej, to znaczy od 2 do 3 godzin od śmierci). Około 10 – 12 godzin od chwili śmierci plamy opadowe utrwalają się na stałe i nie zmieniają nawet wówczas, gdy ktoś ułoży zmarłego inaczej.
Jeśli przełożenie ciała zmarłego miało miejsce między wykształceniem plam opadowych, a ich utrwaleniem (to znaczy od 2 – 4 do 10 – 12 godzin od chwili śmierci) plamy opadowe mogą zmienić pozycję i przesunąć się na te miejsca ciała, które są położone najniżej. Specjalista ds. medycyny sądowej jest w stanie odróżnić standardowe plamy opadowe od tych, które uległy przemieszczeniu z powodu mniej nasyconej barwy, jaką da się zaobserwować u przemieszczonych.
Przykład: jeśli u ofiary, znalezionej w pozycji leżącej na brzuchu, zaobserwowano plamy opadowe na plecach należy wnioskować, że ofiara po śmierci przebywała w pozycji leżącej na plecach w czasie wykształcania się plam opadowych, zaś ciało zostało przełożone co najmniej 10 godzin od śmierci, kiedy to plamy utrwaliły się na stałe i były nieprzemieszczane.
Co wiadomo o plamach opadowych ofiar tragedii?
Na podstawie opisu rozmieszczenia plam opadowych zawartych w protokołach z sekcji zwłok ofiar tragedii na Przełęczy Diatłowa wiadomo, w jakiej pozycji ciała ofiar były ułożone w czasie kształtowania się plam opadowych. Z innych dokumentów można z kolei dowiedzieć się, w jakiej pozycji znaleziono poszczególne ofiary. Porównanie tych danych doprowadza do zaskakujących wniosków.
Wedle protokół z sekcji plamy opadowe zaobserwowano u poszczególnych osób w następujących rozmieszczeniach:
- Diatłow Igor – tylna powierzchni szyi, tułowia i kończyn[3] (zgadza się z pozycją znalezienia zwłok)[4]
- Doroszenko Jurij – plecy i tylna powierzchnia kończyn[5] (znaleziony na brzuchu)[6]
- Dubinina Ludmiła – plecy i boczna powierzchnia tułowia i kończyn[7] (znaleziona w pozycji klęczącej)[8]
- Kolewatow Aleksander – prawa powierzchnia tułowia i kończyn[9] (zgadza się z pozycją znalezienia zwłok)[10]
- Kołmogorowa Zina – plecy[11] (znaleziona na boku)[12]
- Kriwoniszczenko Jurij – tylna powierzchni szyi, tułowia i kończyn[13] (zgadza się z pozycją znalezienia zwłok)[14]
- Słobodzin Rustem – tylna powierzchni szyi, tułowia i kończyn[15] (znaleziony na brzuchu)[16]
- Thibeaux-Brignolle Nikołaj – tylna powierzchnia klatki piersiowej, szyi i kończyn[17] (zgadza się z pozycją znalezienia zwłok)[18]
- Zołotariow Siemion – tylna powierzchni szyi, tułowia i kończyn[19] (znaleziony na boku)[20]
Wnioski:
- Na podstawie powyższych danych można wnioskować, że ciała czterech ofiar, to jest: Jurija Kriwoniszczenki, Igora Diatłowa, Aleksandra Kolewatowa i Nikołaja Thibeaux-Brignolle w czasie wykształcania plam opadowych przebywały w tej pozycji, w której znaleziono ofiary.
- W przypadku pozostałych turystów pojawiają się rozbieżności. Należy wnioskować, że ich ciała zostały przesunięte co najmniej 10 godzin od śmierci, kiedy plamy opadowe były nieprzemieszczane.
- Różnice pomiędzy rozmieszczeniem plam opadowych a pozycją znalezienia zwłok Ludmiły i Siemiona można wyjaśnić bez udziału osób trzecich. Ciała znaleziono w strumieniu, mogły zostać poruszone przez nurt wody.
- Ciało Jurija Doroszenki zostało przełożone na brzuch co najmniej 10 godzin od śmierci.
- Ciało Ziny Kołmogorowej zostało przełożone na bok co najmniej 10 godzin od śmierci.
- Ciało Rustema Słobodzina zostało przełożone na brzuch co najmniej 10 godzin od śmierci.
- Z sekcji zwłok wynika, że ciał trojki wymienionych wyżej ofiar nie mogły przełożyć inne osoby z grupy Diatłowa, ponieważ wszyscy zmarli w podobnym czasie, w maksymalnym odstępie około 2 godzin[21] i w momencie utrwalenia plam opadowych towarzyszy już nie żyli.
Czy ekipa poszukiwawcza była pierwsza na miejscu tragedii?
Akta śledcze milczą na ten temat. Świadkowie nie.
A co dokładnie mają do powiedzenia Czytelnik dowie się z kolejnych odcinków.
____
© Alice Lugen. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Proszę o wskazanie autora i źródła przy korzystaniu z prawa cytatu.
- Konsultacja z zakresu medycyny sądowej – VOTUM.
- Konsultacja z zakresu regulacji prawnych ZSRR – Andriej Radczin.
Zdjęcia użyte na stronie pochodzą ze zbiorów Fundacji Pamięci Grupy Diatłowa, prowadzonej przez Jurija Kuncewicza, z siedzibą w Jekaterynburgu, która posiada do niech wszelkie prawa. Za wyjątkiem serwisu diatlow.pl fotografia nie może być upowszechniana bez pisemnej zgody Fundacji.
Materiał źródłowy: Уголовное дело о гибели туристов в районе горы Отортен.
Oryginał do wglądu: Государственный Архив Свердловской Области, Екатеринбург, Вайнера 17
____
[1] Допрос эксперта Возрожденного, Удобное Дело, Том 1, 381 – 383
[2] Допрос эксперта Возрожденного, Удобное Дело, Том 1, 381 – 383
[3] Акт исследования трупа Дятлова Игоря, Удобное Дело, Том 1, 120 – 126
[4] Протокол осмотра места происшествия, Удобное Дело, Том 1, 3 – 6
[5] Акт исследования трупа Дорошенко Юрия, Удобное Дело, Том 1, 104 – 111
[6] Протокол осмотра места происшествия, Удобное Дело, Том 1, 3 – 6
[7] Акт исследования трупа Дубининой , Удобное Дело, Том 1, 355 – 357
[8] Протокол осмотра места обнаружения трупов, Удобное Дело, Том 1, 341 – 343
[9] Акт исследования трупа Колеватова, Удобное Дело, Том 1, 345 – 348
[10] Протокол осмотра места обнаружения трупов, Удобное Дело, Том 1, 341 – 343
[11] Акт исследования трупа Колмогоровой, Удобное Дело, Том 1, 127 – 13
[12] Протокол осмотра места происшествия, Удобное Дело, Том 1, 3 – 6
[13] Акт исследования трупа Кривонищенко Г., Удобное Дело, Том 1, 112 – 119
[14] Протокол осмотра места происшествия, Удобное Дело, Том 1, 3 – 6
[15] Акт исследования трупа Слободина Рустема, Удобное Дело, Том 1, 95 – 103
[16] Telegram Nr 5/3, przyjął: Sysojew, Удобное Дело, Том 1, 184; Допрос свидетеля Согрина С. Н., Удобное Дело, Том 1, 330 – 339; Протокол допроса свидетеля Чернышова, Удобное Дело, Том 1, 88 – 93; Допрос свидетеля Аксельрода М. А., Удобное Дело, Том 1, 316- 329
[17] Акт исследования трупа Тибо-Бриньоль, Удобное Дело, Том 1, 352 – 354
[18] Протокол осмотра места обнаружения трупов, Удобное Дело, Том 1, 341 – 343
[19] Акт исследования трупа Золотарева, Удобное Дело, Том 1, 349 – 351
[20] Протокол осмотра места обнаружения трупов, Удобное Дело, Том 1, 341 – 343
[21] Акт исследования трупа Слободина Рустема, Удобное Дело, Том 1, 95 – 103; Акт исследования трупа Дорошенко Юрия, Удобное Дело, Том 1, 104 – 111; Акт исследования трупа Кривонищенко Г., Удобное Дело, Том 1, 112 – 119; Акт исследования трупа Дятлова Игоря, Удобное Дело, Том 1, 120 – 126; Акт исследования трупа Колмогоровой, Удобное Дело, Том 1, 127 – 13; Акт исследования трупа Колеватова, Удобное Дело, Том 1, 345 – 348; Акт исследования трупа Золотарева , Удобное Дело, Том 1, 349 – 351; Акт исследования трупа Тибо-Бриньоль, Удобное Дело, Том 1, 352 – 354; Акт исследования трупа Дубининой , Удобное Дело, Том 1, 355 – 357